patatesin faydaları Google

patates

Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Çok çeşitli leziz yemeklerini yaptığımız Patates diğer ismi ile solanum tuberosum, Patlıcangiller familyasından faydalı bir sebzedir. Yer altındaki yer altındaki yumruları yenen otsu bir bitkidir. Yeşil kısımlarında, renksiz filizlerinde ve yeşilimsi yumrularında Solanin denilen bir madde vardır. İçeriğinde bol miktarda nişasta, B ve C vitaminleri bulunur.

Patates Nerede Yetişir:

Yurdumuzun pekçok bölgesinde yetişir. Ülkemizde en çok patates yetiştirilen yerler; İç Anadolu Bölgesinde özellikle Nevşehir. Ege Bölgesinde; Ödemiş-İzmir, ayrıca Bolu, Sakarya, Trabzon, Erzurum diğer önemli patates üretim merkezlerimizdir.

Patatesin Faydaları Nelerdir:

* Şeker hastalarına faydalıdır.
* Susuzluğu giderir.
* Mide ve Onikiparmak ülserinde yararlıdır.
* Karaciğer şişliğini giderir.
* Safra akışını kolaylaştırır.
* Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
* Damar sertliğine faydalıdır.
* Sert bir şey yutulduğunda yabancı maddenin zarar vermeden çıkmasını sağlar.
* El ve ayak çatlaklarında faydalıdır.
* Skorbüt hastalığını önler.
* Kandaki şeker seviyesini düşürür.
* Kanı temizler.
* Kansere karşı korur.
* Böbreklere faydalıdır.
* Normal ve kuru ciltler için yararlıdır.
* Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.
* Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır.
* Vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu giderir.
* Rendelenmiş patatesin tozlarının ya da nişastasının suda yapılan lapası yanık üzerine konursa ağrısını geçirir ve iyileştirir.

Patatesin Zararları:

Patatesin insan sağlığı için direk bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak patates kızartması yapılırsa kalori değer artar fakat sindirimi zorlaşır. Çimlenmiş patatesi ve 24 saatten fazla bekleyen patates yemeğini tüketmemek gerekir. Patatesler buzdolabında saklanmamalıdır.

Patates Nasıl Kullanılır:

Mutfağımızda çeşitli yemekler, salatalar hatta çorbalar için kullandığımız lezzetli ve besleyici bir sebzedir. Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir.Patates kür olarak kullanılacaksa kabukları soyulmadan kullanılmalıdır. İnce ince kıyılarak öz suyu çıkartılıp aç karnına günde 1-2 çay bardağı içildiğinde mide ağrılarını dindirir, ülseri tedavi eder.

Patatesin Kalorisi:

Patatesin kalori miktarı pişirilme şekline göre değişir. Haşlanmış patatesin 100 gramında 76 kalori varken kızartılmış patatesin 100 gramında 400 kalori vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir