pikan cevizi faydaları Google

pikan cevizi

Pikan Cevizi Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Pikan Cevizi Nedir:

Tropikal meyvelerden biri olan Pikan Cevizinin diğer ismi Carya illinoensis’dir. Pikan Cevizi , diğer kabuklu kuruyemişlerden çok daha fazla antioksidan içerdiğinden dolayı sağlıklı beslenme yöntemleri içersinde çok önemli bir yere sahiptir. Son yapılan araştırmalarda, yiyeceklerde bulunan antioksidanların, hücre hasarlarına karşı bir koruma görevi gördüğü anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, antioksidanlar özellikle kalp hastalikları, Alzheimer, Parkinson ve Kanser gibi önemli hastalıklara karşı insan vücudunun en önemli yardımcılardandır.

Pikan Cevizi Vitaminleri ve Besin Değerleri:

Bir avuç Pikan; Vitamin E, Kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve elyaf ve antioksidan içerir. Pikan Cevizi vejeteryenler için çok önemli bir yere sahiptir. Bir porsiyon Pikan 30 gr etteki kadar protein içerir.

Pikan Cevizi Nerede Yetişir:

Pikan cevizinin anavatanı Kuzey Amerika kıtasıdır. ABD’ nin Georgia, Texas, Mississippi, Arkansas, Doğu Oklahoma, Doğu Kansas, Missouri, Alabama, Batı Tennessee, Knentucky, Güney İndiana, Arizona, İllinois eyaletleri önemli yetiştiricilik merkezleridir. Özellikle ABD’ nin güney eyaletleri ile Meksika önemli yetiştiricilik merkezleri ve doğal yayılış alanlarıdır. Pikan cevizi ülkemizin Akdeniz ve Güney Ege Bölgesinin sahile bakan kısımlarında çok iyi bir şekilde yetiştirilebilmektedir.Ülkemizde pikan cevizi denilince akla BATEM ( Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstütüsü) gelmektedir.

Pikan Cevizinin Faydaları:

* Pikan cevizi mide asidini alır ve mideyi rahatlatır.
* Pikan, % 90,6 doymamış yağlardan oluşmaktadır. Protein ve mineral zengini olan pikan cevizi, sağlıklı bir diyet için son derece cazip besinlerden biridir.
* Ayrıca önemli bir doğal antioksidan olan pikan, E vitamini bakımından da besleyici özellikler taşımaktadır. * Bünyesinde 19 adet vitamin ve mineral içerirken, kolesterol barındırmamaktadır.
* Sert kabuklu kuru meyveler arasında en yüksek antioksidan miktarına sahip olan pikan cevizi, uzmanlar tarafından özellikle kalp ve damar sağlığı için şiddetle tavsiye edilmektedir.

Pikan Cevizi Nasıl Kullanılır:

Meyve olarak yenebilen pikan cevizinin yapraklarından da faydalanılabilir. Pikan cevizinin taze ya da gölge, havadar yerde kurutulmuş yapraklarıyla % 2′lik bir infüzyon yapılır. Yani, l litre kaynar suya 20 gr. yaprak atılır, 10-15 dakika demlendirilerek yapılan infüzyondan günde 2-3 bardak içilir. Yaprakların içine, sonbaharda gövek ya da ceviz içi katılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir