ravend nedir Google

Ravend Bitkisi

Ravend Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Ravend Nedir:

Ravend,diğer isimleri Işgın, Rheum, Rhubarb, Rhubarbe olan şifalı bir bitkidir. Karabuğdaygiller familyasından, büyük yapraklı, çok yıllık bir bitki cinsidir. Sebze veya süs bitkisi olarak da yetiştirilen türleri vardır. Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek yerlerde ışgın denilen türü yetişir. Boyu 150 cm kadardır. Mayıs – Haziran aylarında çiçek açar. Yaprakları dairemsi, kenarları ince dişli, yüzeyi pürüzlü ve serttir. Kökleri ilaç yapımında kullanılır. Taze sürgünleri ve genç yapraklarından da sebze olarak faydalanılır. İçeriğinde Tanen vardır. Kokusu kendine hastır. Tadı acıdır. Ravend bitkisinin Anayurdu Uzakdoğu ülkeleridir. ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Işkın ya da Işgın denilen adlı tek türü yetişmektedir. Ravend bitksinin Kökleri Ekim – Kasım sökülür temizlenir, küçük parçalara ayrılır, güneşte veya soba üzerinde hafif ateşte kurutulur.

Ravend Faydaları:

* Ravend, vücudu kuvvetlendirir.
* İştah açar.
* İshali keser.
* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
* Çok miktarda kullanılırsa ishal yapar.
* En iyisi kurtsuz olanıdır, karaciğer tıkanıklarını açar, müzmin sıtma ve vücudun su toplamasına ve siroz için faydalıdır.

Ravend Zararları:

Ravend kökünün basur hastalığı olanlarda ve hamilelerin kullanılması zararlıdır. Ravent kökü, idrarı sarı ya da kırmızı renge boyayabilir.

Ravent Nasıl Kullanılır:

Ravend bitkisinin daha çok kökleri kullanılır. 1 kaşık kurutulmuş bitki kökü 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan çaydan, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

Ravent Şurubu Nasıl yapılır:

90 gr parçalanmış ravent kökü, 500 ml suda 12 saat tutulur. Bu müddetin sonunda bezden süzülür. Ayrılan sıvı kısma ağırlığının iki misli şeker konulur, bir taşım kaynatılır ve sıcak iken bezden süzülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir