safran bitkisi Google

safran bitkisi

Safran Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Safran Nedir:

Safran diğer isimleri Zaferan, Crocus sativus, Saffron olan şifalı bir bitkidir. Süsengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 cm kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve sonbahar aylarında meydana gelir. İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı isimle anılır ve çok değerlidir. Safranın İspanyol, İran, Keşmir, Fransız, Italyan ve Türk safranı diye bilinen bir düzine safran çeşidi vardır.

Safranın Faydaları:

* İştah açar.
* Hafızayı güçlendirir.
* Vücuda kuvvet verir.
* Sinir zayıflığını giderir.
* Rahim hareketlerini arttırır.
* Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
* Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır.
* Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.
* Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir.
* Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.
* Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır.
* Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür.
* Aybaşı gecikmelerinde faydalıdır.
* Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir.
* Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.

Safranın Zararları:

Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafından kullanılmamalıdır.Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Safran Nasıl Kullanılır:

Safran ilaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerine zerdeçal kullanılır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur. Günlük kullanım 0.5 – 1 gramdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir