şerbetçi otu Google

şerbetçi otu

Şerbetçi Otu Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Şerbetçi Otu Nedir:

Şerbetçiotu diğer isimleri Mayaotu, Humulus lupulus, Houblon grimpant olan Kendirgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Yurdumuzda da yetişen tırmanıcı gövdeli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Gövde ince ve serttir. Yaprakları uzun saplıdır. Kullanılan kısımları dişi çiçek durumları, çiçekler üzerinde bulunan salgı tüyleri ve köküdür. Çiçeklerin terkibinde uçucu yağ, acı maddeler, reçineler, tanen gibi maddeler vardır.

Şerbetçi Otu Faydaları:

* Şerbetçiotu vücudu kuvvetlendirir.
* Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.
* Uyku verir.
* Şehveti azaltır.
* İdrar söktürür.
* Kanı temizler.
* Şerbetçiotu iştah açar.
* Mide ağrılarını giderir.
* Romatizma ve böbrek taşlarının sebep olduğu şikayetleri giderir.
* Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
* Bira imalinde kullanılır.

Şerbetçi Otu Zararları:

Şerbetçiotunun ne kadar kullanılacağı ve ne kadar süre ile alınacağı iyi ayarlanmalıdır. Uygun şekilde ve uygun dözda kullanınız. Uzun süre kullanımlarda Erkeklerde şehveti yok edici etki gösterir. Bayanlarda adet düzensizliklerine neden olabilir.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır:

Şerbetçiotu çay yapılarak içilebilir. Belli bir rahatsızlığı iyileştirmek için düzenli olarak içilmesi tavsiye edilir. 1 tatlı kaşığı şerbetçiotunun üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlenip süzülerek çayı yapılır. Bu çaydan günde bir bardak içilir. Şerbetçiotu çayının tadı acı olduğu için lavanta çiçeği ve melisa yaprağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir