şifalı bitkiler nasıl toplanmalı Google

Şifalı Bitkileri Toplanma ve Saklama koşulları nasıl olmalıdır

Şifalı bitkilerin hastalıklara iyi gelebilmesi ve şifalı olması için toplanma zamanı, toplama şekli ve kurtulma şartlar büyük önem taşımaktadır. Herbalist doktorların sık sık vurguladığı konu bitkilerin toplanma ve saklanma koşullarıdır. Peki bitkiler nasıl, ne zaman toplanmalı ve nasıl saklanmalıdır.

Bitkinin yaprağı tam yeşil renk aldığında ve taze iken Haziran-Temmuz aylarında toplanır. Çiçeklerini ise açtıktan hemen sonra toplamak en iyisidir. Meyveleri de iyice olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır. Ham olarak meyveler toplanmaz. Kökü ve kabukları ise sonbaharda toplanmalıdır.

Bitkileri toplarken dikkat edilecek en önemli hususlardan bazıları, bölgede çevre kirliliğinin olmaması, bitkinin yol kenarlarında bulunmaması, civarında ilaçlama yapılmıyor olması ve sanayiden uzak bölgelerde bulunmasıdır. Bitkilerin birbirine benzerliği fazla olduğundan toplanacak bitkiyi çok iyi tanımak gerekir.

Bitkiler; yağmurlu, sisli ve rutubetli havalarda toplanmamalıdır. En sağlıklı toplama zamanı, öğleden sonraki zamandır. Temiz ortamda ve sanayiden uzak havada yetişen bitkilerden alınacak netice çok daha faydalı olacaktır. Toplanmış bitkilerin özelliklerini kaybetmeden saklanması için yaprak, çiçek, tohum ve meyvesinin güneş olmayan havadar bir yerde veya belli sıcaklıklarda fırında kurutmak sureti ile saklanması gerekir.

Güneşte ve fazla sıcaklıktaki bir fırında kurutmak ,bitkilerin bir çok etkisinin kaybolmasına neden olur. Bitkilerin yaprak ve çiçeklerini gölgede kurtumak gerekir. Toplanan bitkilerin köklerini ise temizce yıkayıp güneşte kurutmak gerekir. Tam kurutulmayan kök ve kabukların hiçbir işe yaramadığı unutulmamalıdır. Bitkilerin depolanıp saklanması Bitkilerin depolanacağı ve saklanacağı yerin güneş ışığı almaması, fazla sıcak olmaması, rutubetli ve nemli olmamasına, serin bir yerde fazla ışık ve güneş almamasına dikkat etmek lâzımdır. Bitkileri bez torba, karton kutu, teneke içerisinde üst üste yığmayıp rahat olarak ve hava alacak şekilde saklamak en uygunudur.

Mümkün olduğu kadar bir yıllık bitki kullanılmalıdır. Fazla bekleyen bitkinin aroma ve kokuları kaybolduğundan etkisini az da olsa kaybedebilir. Onun için yıllık kullanmak daha faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir