sinirli ot Google

sinirli ot

Sinirli ot Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Sinirli ot diğer isimleri Çıban otu, Pişik otu, Yara otu, Ayak otu, Plantago lanceolata olan Sinirotugiller familyasından; bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Birçok yabani türü vardır. Sinirli ot acı maddeler, demir, fosforik asid, aucibin, kireç, klorofil, kükürt, labenzim, saponin, sümüksü madde, şeker, tanen, A ve C vitaminleri içerir. Hemen her yerde yetişebilen bir bitkidir.

Sinirli Otun Faydaları:

* Sinirli ot yaraları iyileştirir.
* Cerahatı boşaltır.
* Ciğerden gelen kanı keser.
* Göğüs ağrısına karşı kullanılır.
* İdrar söktürür.
* Nasırların sökülmesinde kullanılır.
* Sinirli ot solunum yolları rahatsızlıklarında fayda sağlar.
* Öksürük, tahrişli öksürük, bronşit, nefes darlığında kullanılır.
* Ayak parmakları arasındaki pişiklere iyi gelir.
* Parmak arasındaki iltihaplı dolamaya karşı kullanılır.
* Sivrisinek, arı ve benzeri böceklerin sokmasına karşı etkilidir.

Sinirli ot Nasıl Kullanılır:

Sinirli ot bitkisinin tüm bölümlerinden faydalanabiliriz. Sinirliotun kök, sap, yapraklar, çiçekler ve tohumlar olmak üzere kullanılır. Başka hiçbir eşdeğer bitkinin yapamayacağı bir biçimde, kanı, akciğeri ve mideyi temizler. Bu yüzden az veya kötü nitelikli kana, zayıf akciğerlere ve böbreklere sahip kişiler, ve sürekli zayıf kalanlar sinirliotu kullanmalıdırlar. Akciğer astımında ve bronşiyal astımda, sinirliot ve kekikotu eşit karışımı kullanılabilir. Böyle bir çay harmanı, karaciğer ve mesane rahatsızlıklarında da çok yararlıdır. Sinirliot bitkisinin yaprakları lapa haline getirilerek cilt hastalıkları için kullanılabilir.

Sinirli ot Çayı Nasıl yapılır:

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış sinirliot bitkisi,1 su bardağı kaynar suya atılarak 15 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

2 Comments

  1. serafettin ünal dedi ki:

    on yildir seker hastasiyim inusilin kullaniyorum sinirli ottan nasil faydalana bilirim bulundugum bölgede bolca var saygilar

  2. Özcan KAYA dedi ki:

    Şerafettin bey, Ender Saraçoğlunun sitesinde bulabilirsiniz veya kendisi TV programlarındayken canlı yayında sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir