soğanın faydaları Google

soğan

Soğanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Mutfakların vazgeçilmezidir soğan. Hemen hemen her yemeğe katılan lezzet verici bir sebzedir. Soğanın faydalı bir sebze olduğunu biliriz fakat nelere faydalıdır, zararları var mıdır biliyor muyuz? Acaba soğan neye iyi gelir ve fayda sağlaması için nasıl tüketilmelidir. Soğan sebzesi ile ilgili bilmek istediklerinizi açıklayalım.

Soğan Nedir:

Soğan diğer isimleri Basaliye, Allium cepa, Onion, Oignon olan Zambakgiller familyasından, yumrumsu ve yeşil yaprakları kullanılan keskin kokulu, acı bir otsu bitkidir. Bileşiminde uçucu ve sabit yağ, şekerler, fermentler ve amino asitler vardır. Soğan, A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir. Uçucu yağının içinde bulunan propil alliin maddesi, gözleri yakar ve yaşartır.

Soğanın Faydaları:

* Soğan doğal antibiyotik gibidir, Vücutta biriken zararlı maddeleri ve suyu atar.
* İdrar söktürücü etkisi vardır.
* idrar tutukluğunda fayda sağlar.
* Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
* Böbrek ağrısını dindirir.
* Soğan zayıflamaya yardımcıdır, kilo vermek için kullanılır.
* Zihin yorgunluğunu dindirir.
* Baygınlığı geçirir.
* Prostat bezinin hastalanmasını önler.
* İktidarsızlıkta faydalıdır.
* Cinsel gücü artırır.
* Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır.
* Öksürüğe iyi gelir ve bronşları temizler.
* Astım nöbeti, akciğer hastalıkları, grip ve soğuk algınlığında faydalıdır.
* Kandaki şeker seviyesini düşürür.
* Şeker hastalarında faydalıdır.
* Kolera ve veremde bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
* İhtiyarlamayı geciktirir.
* İştah açar.
* Kalbi kuvvetlendirir ve Koroner damarları genişletir.
* Damar sertliğinde faydalıdır.
* Cerahatlerin boşalmasına yardımcı olur.
* Dolama ve arpacıkta da faydalıdır.

Soğanın Zararları:

Soğanın iştah açıcı özelliği vardır bu sebeple, diyet yapan kişilerin soğandan bir süre uzak durması yerinde bir karar olur. Soğanın içinde bulunan ince zar mide ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden soğanın ince zarının ayıklanarak yenilmesi daha doğru olur. Mide rahatsızlığı olanların çiğ soğanı çok fazla yemeleri ve soğan suyunu ölçülü içmeleri tavsiye edilir.

Soğan Nasıl Kullanılır:

Faydaları saymakla bitmeyen soğan nasıl kullanılmalı, nasıl tüketilmeli açıklayalım. Soğan kadar soğan suyuda çok fayda sağlar. Soğan düzenli ve sürekli şekilde çiğ olarak yenmeli ya da günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı soğan suyu içilmek suretiyle tüketilmelidir. Bazı sorunlar için de kür şeklinde kullanımı önerilmektedir. Soğan kürü uygulaması yapılırken taze olarak hazırlanması ve ılık olarak içilmesi gerekiyor. Başağrısına, bir baş soğan ince kıyılarak haşlanır ve haşlanmış soğan, bir tülbent arasında alına bağlanırsa, ağrıyı dindirir. Vücuda batan ve içinde kalan bir maddeyi atmayı kolaylaştırmak için bir baş soğan sıcak külde közlenir, yarılır ve içine biraz beyaz sabun kıyılır ve bu yaranın üzerine sarılırsa vücudun içinde kalan yabancı cismin atılmasına yardımcı olur.

2 Comments

  1. sesli chat dedi ki:

    evet gerçektende çok faydalı bende bir doktor olarak destekliyorum

  2. ŞÜKRAN dedi ki:

    Soğan midenin doğal ilacı.Yalnız çiğ soğan mideye dokunur.Bunun için közleyerek, içindeki ince zarı alarak yiyin. Mucize bitki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir