taflan bitkisi Google

taflan otu

Taflan Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Taflan Nedir:

Taflan, diğer isimleri Karayemiş, Lazkirazı, Lazüzümü, Gürcü kirazı, Hindkirazı, Prunus laurocerasus, Cherry laurel, Laurier cerise olan Gülgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Ülkemizin Karadeniz, Marmara ve Trakya bölgelerindeki ormanlarımızda yabani olarak yetiştiği gibi park ve bahçelerde de yetiştirilir. 3-5 m büyüklüğündedir. Kışın yapraklarını dökmez. 6 metre kadar boy atan, çiçekleri küçük ve siyah renklidir. Salkım halinde toplanmışlardır. Meyvesi zeytin büyüklüğündedir. Taze yapraklarında şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prülaurasin adlı bir glikozit vardır.

Taflan Bitkisinin Faydaları:

* Taflan öksürüğü keser.
* Sinirleri yatıştırır.
* Bronşitte faydalıdır.
* Nefes darlığını giderir.
* Kalp çarpıntısını giderir.
* Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür.
* Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır.
* Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur.
* Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir.
* Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Taflan Bitkisinin Zararları:

Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır. Yada yaprakları kurutulup dövülerek bala karıştırılarak yenir.

Taflan Nasıl Kullanılır:

Taflan diğer isimleri ile karayemiş yada hindkirazının meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Taze yapraklarından taflan suyu hazırlanır. Yaprakları ezilerek su ile kaynatıp günde bir iki bardak içilir. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır.Taze taflan yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir