vanilya nedir Google

Vanilya

Vanilya Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Vanilya Nedir:

Vanilya diğer ismi vanilia planifolia olan hoş kokulu şifalı bir bitkidir. Vanilya Salepgiller familyasından, tropikal bölgelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitkidir. Yaprakları sapsız, yassı etlidir. Meyvesi 15-20 cm boyundadır. Kullanılan kısmı henüz yeşilken toplanan ve sırasıyla kuru ve nemli yerlerde bırakılarak kurutulan, olgunlaşmamış meyveleridir. Kendine mahsus bir kokusu vardır. Vanilya, kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini barındırır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır. Vanilya tropik ülkelerde yetişen bir bitki olup Türkiye’de ancak seralarda veya botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Endonezya, Madagaskar, Tahiti, Meksika dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan ülkelerdir.

Vanilyanın Faydaları:

* Vanilya bronşları temizler ve öksürüğü keser.
* Sinirleri yatıştırır ve ruhi bunalımı geçirir.
* Vanilyanın Ateş düşürücü etkisi vardır.
* Adet söktürücüdür.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Mide ve sinir sistemini uyarır.
* Vücuda kuvvet verir.
* Cinsel gücü ve isteği arttırır.
* Vanilya Yağı, sinir sistemini uyarıcı etkisi ile mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir. Ancak vanilya yağı kesinlikle ağızdan alınmamalıdır.

Vanilyanın Zararları:

Vanilyanın insan sağlığı için büyük zararları olmasada ölçülü kullanılması gerekir. Özellikle vanilya yağı ağızdan alınmamalıdır. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanılmamalıdır. Vanilya yağı birkaç damladan fazla alınırsa kusma yapabilir. Vanilya özütlerinin havayla temas etmeyecek şekilde, serin ve kuru ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

Vanilya Nasıl Kullanılır:
Vanilya, pasta ve keklerde, sütlü tatlılarda güzel kokusu ile lezzet verici olarak kullanılır. Bunun yanında vanilyanın besleyici bir değeride vardır. Vanilya yağı parfümler ve çeşitli kozmetik ürünlerde de kokusu için kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir