yaban yasemini Google

yaban yasemini

Yaban Yasemini Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yaban Yasemini Nedir:

Yaban yasemini bitkisinin diğer isimleri Kıryasemini, Sofur, Yabanasması, Tilkiüzümüdür. Yaban yasemini, Patlıcangiller familyasından, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rastlanan, 1-2 m boyunda, çok yıllık, fena kokulu bir bitkidir. Haziran-Eylül ayları arasında mor renkli çiçekler açar. Gövdesi sarılıcıdır. Meyvesi sarımsı-kırmızıdır. Dallarında dulcamarin vardır. Meyveleri solanın ve solasein taşır.

Yaban Yasemini Faydaları:

* Yaban yasemini bitkisinin deri hastalıklarında kan temizleyici etkisi vardır.
* Romatizma ağrılarına iyi gelir.
* Cinsel isteği azaltır ve şehveti keser.
* Salgıları azaltır.
* Yaban yasemini dahilen metabolizma bozukluğu ile seyreden sedef ve egzema gibi hastalıklarında kullanılır.
* İdrar söktürücü olarak faydalıdır.
* Ağrı kesici etkisi vardır.
* Hafif uyutucu ve uyuşturucu etkiye sahiptir.
* Balgam söktürücü özelliği vardır.
* Müshil etkisi ile kabızlığa iyi gelir.

Yaban Yasemini Zararları:

Yaban Yasemini yüksek dozda alınırsa bulantı kusma ishal zehirlenme yapabilir. Tavsiye edilen dozdan ve önerilen şekilde hazırlanarak kullanılmalıdır.

Yaban Yasemini Nasıl Kullanılır:

Yaban yasemini bitkisi dahilen ve haricen kullanılabilen bir bitkidir. Dahilen yaban yasemini çayı yapılarak içilir. Haricen losyon yapılarak kullanılmaktadır.

Yaban Yasemini çayı hazırlamak için; 1 kahve kaşığı yaban yasemini kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden mnce birer bardak içilirse faydalı olur.

Yaban Yasemini losyonu hazırlamak için; 4 su bardağı suya 30-40 gram yaban yasemini bitkisinin kabuğundan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika kaynatılır. Deri hastalıklarında losyon olarak kullanılır. Hemoroid ve egzama gibi hastalıklarda kompres yapılır. Düzenli ve doğru kullanıldığında çok faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir