yohimbe bitkisi Google

yohimbe bitkisi

Yohimbe Bitkisi Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yohimbe Nedir:

Yohimbe diğer ismi ile Corynanthe yohimbe, Batı Afrika’da yetişen bir ağaç ve bu ağacın kabuklarıdır. İçerisindeki en önemli madde “Yohimbin” adlı maddedir. Afrika’dan tüm dünyaya yayılan yohimbe bitkisi halk arasında kadınlarda cinsel soğukluğun giderilmesinde, erkeklerde ise cinsel performansı artırmak amacıyla kullanılıyor. Meyan kökü ile karıştırılan yohimbe böbrek ve idrar yollarını rahatlatıyor.

Yohimbenin Faydaları

* Cinsel gücü arttırıcı (afrodizyak) etkilere sahiptir.
* Bulantıyı giderir.
* Ateş düşürücüdür.
* Stres ve sıkıntıyı azaltır.
* Damarları genişleterek tansiyonu düşürür.
* Strese bağlı cinsel aktivite bozukluklarında da faydalıdır.
* Diyet çaylarında kullnılarak zayıflamaya yardımcı olur.

Yohimbe Bitkisinin Zararları:

Yohimbe bitkisi yüksek kan basıncı, kalp atışlarının artması, baş ağrıları, bunalım, baş dönmesi, mide bulantıları, kusma, çarpıntı ve uykusuzlukla bağdaştırılıyor. Bu bitki fazla miktarda ve uzun süre alındığında tehlikeli olabiliyor. Yohimbe bitkisi, MAO inhibitörleri ile birlikte alınmamalı; çünkü etkileri çoğalabilir. Yohimbe bitkisi yüksek kan basıncı için, antidepresan veya fenotiazin gibi (şizofreni gibi akil hastalıklarında kullanılan ilaçlar) ilaçlarla alındığında dikkatlice kullanılmalıdır. Böbrek sorunları olan kişilerde ve psikiyatrik durumlarda yohimbe bitkisi kullanılmamalıdır. Hamile olan veya emziren kadınlar yohimbe bitkisi tüketmemeliler. Sağlık uzmanlarınıza kullandığınız takviyeleri veya alternatif uygulamaları anlatınız. Onlara sağlığınızı korumak için ne yaptığınızın tam listesini veriniz. Bunlar, düzenli ve güvenli sağlık bakımını garantilemede yardımcı olacaktır.

Yohimbe Nasıl Kullanılır:

Yohimbe kabuğu kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Zehirli bir bitkidir. Uykusuzluk, korku, yüksek tansiyon, bulantı, kusma gibi şikayetlere neden olabilir.Yohimbe ağacının kurutulmuş kabukları, diyet tamamlayıcısı olarak çayda kullanılıyor. Kabukların özü aynı zamanda kapsül ve tabletlerde bulunabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir