zakkum Google

zakkum

Zakkum Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Zakkum Nedir:

Zakkum, diğer isimleri Zakkum ağacı, Ağu ağacı, Nerium oleander, Öleander, Laurier rose olan şifalı bir bitkidir. Zakkumgiller familyasından, Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen, yurdumuzda Batı ve Güney Anadolu’da dere yataklarında bulunan bir bitkidir. Boyu 5 metre kadar uzar. Kış aylarında yapraklarını dökmez. Sık dallıdır. Çiçekleri pembedir. Meyveleri kapsül şeklindedir. Zehirlidir. Yapraklarında reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır.

Zakkum Faydaları

* Zakkum haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir.
* Akrep ve arı sokmasında faydalıdır.
* Düşük dozlarda kullanılacak olursa kalbi kuvvetlendirir.
* Zakkum bol miktarda idrar söktürür.
* Vücutta biriken suyu boşaltır.
* Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır.
* Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır.
* Yapılan bilimsel araştırmalar zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu ortaya koymaktadır. Fakat henüz zakkum ile bir kanser ilacı üretilmemiştir.

Zakkum Zararları:

Zakkum çok zehirli bir bitki olduğu için küçük bir miktarı bile ölüme neden olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

Zakkum Nasıl Kullanılır:

Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir