zerdeçal Google

zerdeçal

Zerdeçal Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Zerdeçal Nedir:

Zerdeçal, diğer ismi zerdeçap olan şifalı bir bitkidir. Zerdeçal, Zencefilgiller familyasından, anavatanı Doğu Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. Safranı andıran boyalı bir madde çıkarılır. Baharat olarak kullanılır. Zerdeçalın kökleri ana ve yan köklerden oluşur, ana kök yumru şeklinde, yan kökler parmak kalınlığında, yer elması şeklinde, dışı kahverengimsi içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir.

Zerdeçal Faydaları:

* Zerdeçal, kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engeller.
* Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.
* Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.
* Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır.
* Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.
* Vücutta biriken zehirli maddeleri atar.
* Zerdeçal sinirleri uyarır.
* İltihap gidericidir.
* Mideyi kuvvetlendirir.
* Nekahat devresini kısaltır.
* Gaz ve idrar söktürücüdür.
* Zerdeçal karaciğer için yararlıdır.
* Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.
* Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır.
* Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.
* Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.
* Zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi vardır.
* Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.
* Antioksidan etkisi vardır.

Zerdeçal Zararları:

Zerdeçal, kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Zerdeçal fazla miktarda alınırsa ve uzun dönem kullanılırsa mide mukozası tahrişine yol açabilir. Zerdeçal, uçucu yağ içerdiği için zerdeçal karaciğer iltihabında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde ve akut gastritte kullanılmamalı. Küçük safra taşları olan kişilerde safra koliğine sebep olabileceği için bu kişilerin kullanmaması gerekir.Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır:

Zerdeçalın meyveleri kullanılır. Kurutulan meyveleri toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılabileceği gibi suda kaynatarak zerdeçal çayı da hazırlanabilir. Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir. Bir su bardağı soguk bal şerbetine 1 gr.zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilirse karaciğer güçlendirici olarak çok faydalıdır. Bir su bardağı soguk bal şerbetine 1 gram zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilirse sarılığa iyi gelir. Bir su bardağı soguk bal şerbetine 1 gram zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilirse safra artırıcı olarak çok etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir