zırnık otu Google

Zırnık Otu

Zırnık Otu Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Zırnık otu diğer ismi ile hamam otu yada hamam tozu olarak bilinen zehirli bir bitkidir. Özellikle istenmeyen tüylere faydası ile bilinir. Zırnık otu hakkında merak ettiklerinizi açıklayalım.

Zırnık Otu Nedir:
Zırnık, Sarı renkli tabii arsenik sülfür mineralidir. Limon sarısı renginde, özgül ağırlığı 3.45, sertliği 1,5-2 ve kimyasal bileşimi AS2S3 olan rombik trimentrik prizma yapısına sahip çok zehirli bir maddedir. Zırnık önceleri kral sarısı adı ile renklendirme maksadı ile kullanılırdı. Sanayide en çok deriden kılları ayırmak için kıl dökücü olarak kullanılır. Kızıl renkli zırnık da vardır. Zırnık otuna hamam otu denmesinin sebebi, vücuttaki gereksiz kılları almak için kullanılan, çamur kıvamına getirilip sürülen toz olmasıdır.

Zırnık Otunun Faydaları:

* Zırnık otu istenmeyen tüylere çözüm olur.
* Zırnık iç yağı ile merhem yapılırsa yara ve egzamaya iyi gelir.

Zırnık Otunun Zararları:

Zırnık otu zehirli olduğundan dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. İstenmeyen tüyler için kullanacaksanız mutlaka elinizde eldiven olmalı ve 5 dakikadan fazla bekletmemelisiniz. Hafif kızarıklık olsa da geçecektir. Eğer sahte zırnık aldıysanız, kızarma çok olacak ve tehlikelidir. Lütfen güvenli baharatçılardan zırnık satın alınız.

Zırnık Otu Nasıl Kullanılır:

Zırnık ıslatılarak kıl bitmemesi istenilen yere sürülür. Tüyler alındıktan sonra ıslatılarak sürülüyor. En fazla 5 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Fazla bekletirseniz cildinizi yakar ve yara yapar. Devamlı kullanıldığında tüyleri tamamen yok ederek fayda sağlar. Direk sürüldüğü zaman sadece üstteki tüyleri öldürür. Ama aldıktan sonra kıl diplerine sürdüğünüz zaman kıl diplerini öldürür ve zamanla bir daha oralarda tüy çıkmayacaktır.

One Comment

  1. ÖMER UFUK ÖZ dedi ki:

    sarı zırnık otuna ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir